M/S Sagafjord - vinsortiment | Otto Suenson vin
Kære kunde.
Her finder du en oversigt over dit aktuelle bestillingssortiment hos Otto Suenson vin. Mangler der varer på oversigten, eller ønsker du den udvidet - da gå på opdagelse i hele vores sortiment af vine ved at klikke HER. Og kontakt herefter din tilknyttede konsulent på mail - alternativt skriv til support@suenson.dk, for at få de ønskede- eller manglende vine tilføjet listen.
- Rocca dei Forti Alcohol Free Sparkling
En gave til alle dem, der tørster efter noget godt i glasset - uden alkohol.
kr. 79,00 - Rocca Dei Forti Organic Sparkling
Herlig strågul farve med en åben og delikat duft. Her er noter af hvide blomster og friske mandler, samt citrusfrugt og grønt æble. Vinen fremstår tør og elegant i smagen, hvor små bobler giver friskhed og elegance til vinen. En vin der er styret af ren frugt og oplagt som ledsager til lette forretter, eller alene.
kr. 95,00 - Sauvignon Blanc Alkoholfri
Fløjlsagtig, druetypisk og forførende frisk - denne alkoholfrie Sauvignon Blanc er ganske enkelt sublim.
kr. 99,00 - L'Enjouée Rosé Demi-Sec
Læskende, liflig og lettere sødmefuld rosé. En vin der forfører fra det første øjeblik, med sin dybe rosa farve og skinnende refleks.
kr. 125,00 - L'Enjouée rouge
Saftig, forfriskende og tætpakket med frugt. Denne røde Loire er ganske enkelt en Storcharmør! Sommerlig, let drikkelig og vidunderligt blid, poserer vinen sig med et næsten sødmefuldt frugtsyrebid. Dansende duftnoter vælter op af glasset, med rødlige kirsebær, jordbærkompot, rosenblade og bærsymfoni, tilsat en knivspids grøn peberfrugt, myntebolsje og urtekrydderi. Let, læskende og legende på tungen, med sprællevende frugtsyre og den mildeste tannin. Friske sommerbær, ribsgele, blåbærsaft, lakridsrod og en anelse blodappelsin, ledsaget af vegetale anelser af græs og menthol-pastil. En frisk, livlig og frugtbåren eftersmag - der uden at blinke, kalder på endnu en tår!
Vinen er sammensat af 30% Cabernet Franc, 40% Grolleau, 10% Cabernet Sauvignon, 10% Gamay og 10% Pineau d'Aunis, der håndhøstes fra flere forskellige skiffer-marker i 'Saint-Lambert-du-Lattay' kommunen i området Anjou (vinen er ikke certificeret Anjou AOC, grundet den 'farverige' sammensætning af druesorter, som ikke opfylder appellationens reglement). Delvist semi-carbonisk gæring (Gamay og Pineau d'Aunis) og kort maceration (udblødning af drueskallerne i mosten), efterfulgt af den endelige lagring på underjordiske betontanke - for netop at bevare vinens friske, frugtige og meget rene karakter.kr. 149,00 - kr. 159,00
- kr. 195,00
- Blanc de Blancs Futs La PimpanteMM 93WE 93DVG 91
93/100 POINT | Herlig kompleks Champagne som med sin dybde virkelig er velegnet til at servere til mad. Gylden i glasset med noter af tørret tropisk frugt, appelsin og abrikos, samt en anelse friske fadnoter.
kr. 385,00